Alergăm pentru a fi alături de Sabin

Echipa Allegro Asociatia Paspartu

100% Complete
Vreau să fac o donaţie!

Noul nostru prieten se numește Sabin Iordache.

Începând din octombrie, Sabin va fi student al Universității Naționale de Muzică din București la secția oboi. A început studiul oboiului în clasa a patra, la Liceul de Arte "Dimitrie Cuclin" din Galați, iar din clasa a zecea până la finalul liceului s-a transferat la Colegiul de Muzică "George Enescu" din București, datorită dorinței de a se perfecționa și de a deveni mai implicat în viața muzicală și culturală.

Sabin este medaliat de două ori cu argint la Olimpiada Naţională de Muzică, în 2014 şi 2017, în condiţiile în care în aceşti ani nu s-a acordat premiul I la secţia de oboi, şi a susţinut din 2012 până în prezent 11 recitaluri solo şi camerale la Galaţi, Bucureşti şi Tulcea. Puţini tineri de vârsta lui se pot lăuda cu susţinerea a şapte concerte in cadrul orchestrei dar si in calitate de solist pe marile scene din ţară, trei dintre acestea fiind la Ateneul Român.

Deoarece mama sa este singura care îi susține și ajută financiar, atât pe el cât și pe cele trei surori ale sale, eforturile sunt mari. Ajutorul celor ce vor dona îi va fi necesar pentru realizarea anciilor. Anciile sunt acele părți ale instrumentului care creează vibratiile sonore. Anciile sunt o parte indispensabilă din oboi care oferă calitate și frumusețe sunetului. Însă, costurile sunt ridicate și având în vedere nevoia permanentă de a le reînnoi la aproximativ două săptămâni, este nevoie de ajutorul vostru.

Cât despre ancii, ați înțeles bine, el le confecționează. Cumpără numai lemnul din care le face. Îl poziționeză pe un tub, îl fixează în urma unor măsurători exacte pentru a avea lungimea optimă, îl leagă cu ață, după care începe a da formă lemnului neted până începe a scoate vibrațiile unei ancii funcționale. Însă pentru a face toate acestea este nevoie constată de lemne, cuțit calitativ pentru a face până la cele mai mici rafinamente, tuburi și multe alte accesori care ajung la prețuri foarte ridicate.

Vă invităm așadar să îl susținem împreună pe Sabin. Noi avem încredere în el și ne bazăm pe donațiile voastre.

Vă mulțumim!

Recomandă-le prietenilor această campanie.

în beneficiul

În ianuarie 2010 o idee a 7 tineri s-a concretizat în Asociaţia Paspartu, o organizaţie non-guvernamentală, non-profit, care susţine arta şi cultura din spaţiul românesc, promovează artişti şi fenomene culturale inedite.

Proiectul Allegro organizat de Asociația Paspartu are ca scop îmbinarea a două dintre cele mai imprtante componente sociale, sportul și cultura, printr-o serie de campanii de fundraising, organizate în jurul competițiilor urbane de atletism, ce au ca beneficiari tineri ce au neoie de sprijin pentru a studia diverse arte la nivel de performanță.

Raiffeisen Bank Bucharest International Marathon este organizat de Asociația Bucharest Running Club în parteneriat cu Federația Română de Atletism și Primaria Municipiului București.  Este cel mai mare eveniment de alergare din România, aflat la a 11-a ediție, iar anul acesta va fi pe 13-14 Octombrie, cu startul în Piața Constituției din București.  Probele de concurs sunt: - Cursa

12 Oct 2018

Gicuta Dinu

Sandu Bantaș

Anonymous

Mult succes suflet frumos!
Echipa Allegro : Asociatia Paspartu
Alergăm pentru a fi alături de Sabin